Kompostowanie jest to jeden z procesów rozkładu materii organicznej. Przede wszystkim może przebiegać w dwojaki sposób czyli beztlenowo w sposób gnilny albo nawet z udziałem tlenu. Polega to tylko i wyłącznie na mikrobiologicznym rozkładzie substancji organicznych poprzez przekształcenie ich w kompost. Proces jest bardzo złożony i składają się na niego konkretne czynniki.
Przede wszystkim takie jak materiał, który kompostujemy, temperatura kompostowania, dostępność tlenu i wilgotność kompostowanego materiału. Niezwykle ważna jest też ilość i jakość mikroorganizmów kompostujących. Proces ten sięga setek tysięcy lat i jest znany od początków rolnictwa. Istota kompostowania pochodzi od naturalnej zasady całkowicie zamkniętego obiegu materii w przyrodzie.
Wiąże się to z rocznym cyklem życia czyli z porami roku w przyrodzie. Oferujące nawozy sklepy posiadają bardzo szeroką ofertę kompostowników. Nawozy do roślin tego typu są naprawdę sprawdzone. Biomateriał, który został wytworzony przez florę i faunę, wraca jako cenny kompost. Proces ten jest zupełnie analogiczny do tego jaki zachodzi w glebie. Jednak jest mała różnica, bo kompostownik przetwarza dużo więcej i na większą skalę.
W procesie kompostowania wytwarza się humus, który może zawierać znaczącą zawartość azotu, potasu, wapnia i fosforu. Sprawdza się on, jako doskonały nawóz dla roślin, a jego duża zawartość w glebie jest odpowiedzialna za jej żyzność. Warto więc o tym fakcie koniecznie pamiętać, bo to kluczowa kwestia. Kompostowanie to nie jest nic skomplikowanego.