Tynkowanie to w dzisiejszych czasach nie lada wyzwanie. Tynkując przy użyciu cementu, wapna i piasku, uzyskujemy niesatysfakcjonujące efekt. Zdecydowanie na rynku prym wiodą tynki gipsowe. Wykonuje się je techniką jednowarstwową, a powierzchnia od razu wykańczana jest ostatecznie.Atutami są również: łatwość wygładzania i powstająca niewielka ilość odpadów. Ponadto tynki te są szybkoschnące i pozwalają uzyskać wysoką wydajność. W sklepach możemy nabyć gotowe mieszanki tynkarskie. Dlatego nie musimy już martwić się o dobór odpowiednich proporcji, ponieważ maszyny fabryczne zrobią to za nas. Głównymi składnikami takich mieszanek są kruszywa kalibrowane, gips, plastyfikatory i opóźniacze.
Tynki produkowane są w dwóch formach. Pierwsza z nich to tynki maszynowe. Wykonuje się na budowach przy zastosowaniu specjalnych agregatów tynkarskich. Natomiast druga forma to tynki ręczne, preferowane przy wykonawstwie prac remontowych z niewielkimi powierzchniami do otynkowania (do 50 m2). Technologia tynków gipsowych najczęściej używana jest w budownictwie mieszkaniowym, jedno- i wielorodzinnym. Stosowana jest również w obiektach użyteczności publicznej i usługowych. Nie wolno aplikować je w budynkach, gdzie panuje stała wilgoć. Mowa tu przykładowo o basenach, łaźniach i zakładach przetwórstwa żywności. Koszt 1m2 tynku gipsowego-maszynowego jest porównywalny z tynkami cementowo-wapiennymi.
Charakterystyczną cechą tynków gipsowych jest bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła. Dzięki dobrej izolacji termicznej można zaoszczędzić na energii cieplnej. Warto zaznaczyć, iż omawiany produkt nie drażni skóry ludzkiej i posiada taki sam jak ona poziom współczynnika pH. Jest więc on bezpieczny w użytkowaniu, a jego cena jest najniższa na rynku. Dzięki porowatości wpływa na przyjemną atmosferę w pomieszczeniach.